BDO pralnia chemiczna — wprowadzenie
BDO to system teleinformatyczny, służący do gromadzenia danych o podmiotach wprowadzających na terytorium Polski produkty i produkty w opakowaniach oraz gospodarującymi odpadami. Jeżeli jeszcze nic nie wiesz o Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarowaniu Odpadami, warto przeczytać artykuł Rejestr BDO — Sprawdź, co to jest i dowiedz się jak dokonać rejestracji w systemie.
BDO i pralnia jako wprowadzający produkty w opakowaniach i jako wytwórca odpadów
Pralnia chemiczna z racji swojej działalności jest wytwórcą odpadów innych niż komunalne i to obliguje takie przedsiębiorstwo wpisania się w rejestrze BDO, aby uzyskać indywidualny numer rejestrowy. Poniżej znajdziesz kody odpadów najczęściej występujących w usługach pralniczych.
Poniższa tabela zawiera najczęściej wytwarzane rodzaje i kody odpadów BDO dla pralni chemicznej:
Pralnia chemiczna i wydawanie czystych ubrań zapakowanych w folię a BDO
Czy wiesz, że świadcząc usługi pralnicze i wydając uprane rzeczy, będziesz również wprowadzającym produkty w opakowaniach? Zastanawiasz się dlaczego? Przecież ubrania nie są Twoją własnością i nie są produktem, który sprzedajesz. Tak, to prawda. W tym wypadku nie chodzi tu o rzeczy, które pralnia wypierze, ale o to, w jaki sposób zwróci je klientowi.
Bardzo często pralnie opakowują wypraną pościel, ręczniki czy ubrania w folię. Dodatkowo sukienki, marynarki, koszule wydają z metalowymi wieszakami. I właśnie folia i wieszaki będą opakowaniem, które jako pralnia wprowadzasz na rynek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym wypadku jesteś wprowadzającym produkty w opakowaniach i poza wpisem jako wytwórca odpadów, jesteś zobowiązany do rejestracji również jako wprowadzający produkty w opakowaniach.
W Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 22 października 2013 r. w sprawie przykładowego wykazu wyrobów, które uznaje się, albo nie uznaje się za opakowanie, znajdziesz katalog wszystkich materiałów, które zaliczmy do opakowań w świetle BDO.
BDO pralnia – pamiętaj!
Pralnia chemiczna powinna uzyskać wpis w BDO zarówno jako wytwórca odpadów, jak i wprowadzający produkty w opakowaniach.
BDO pralnia — dodatkowe obowiązki
Warto również wiedzieć, że wpis do BDO nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki takie jak:
- prowadzenie ewidencji wprowadzonych opakowań, ich rodzaju i wagi
- składanie raz w roku sprawozdania o produktach w opakowaniach do 15 marca każdego roku
- umieszczanie numeru rejestrowego na paragonach, fakturach i dokumentach związanych z BDO
- uiszczanie opłaty rocznej do końca lutego danego roku
- prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych lub uiszczanie opłaty za kampanie
- osiąganie odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych lub uiszczanie opłaty produktowej
Zgodnie z danymi statystycznymi podanymi na stronie GUS, na dzień 30 października 2020 roku było 5251 podmiotów prowadzących działalność w zakresie usług pralniczych, z czego na dzień 3 grudnia 2020 r. zarejestrowanych w BDO Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarowaniu Opakowaniami jest ich zarejestrowanych tylko 1688. Dane te pokazują jak niewielka jest wiedza przedsiębiorców prowadzących pralnie w zakresie BDO.
Pralnia chemiczna a BDO i kary za nieprzestrzeganie przepisów.
Mimo braku wiedzy przedsiębiorcy nie są zwolnieni z nałożonych na nich obowiązków. Ustawodawca przewidział karę administracyjną za prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu w BDO oraz nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach w wysokości od 5 tys. do 1 mln. Także za złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym może zostać nałożona na przedsiębiorcę kara aresztu lub kara grzywny. Mając to na uwadze, zachęcam, aby jak najszybciej uregulować swoje sprawy względem BDO i mieć spokojną głowę.
Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu. Chętnie Tobie pomogę!
* powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (DBO)