BDO firma budowlana — kto powinien się zarejestrować
Przedsiębiorstwa budowlane w związku z prowadzoną działalnością wytwarzają różne rodzaje odpadów. Są to między innymi odpady w postaci gruzu powstałego podczas budowy, ziemia czysta lub zanieczyszczona wydobywana podczas wykopów związanych z budową i wywożona poza teren budowy. Ponadto należy pamiętać o innych odpadach z grupy 17, czyli beton, tynki, odpady asfaltowe, odpady drewniane, metalowe, szklane i odpady z tworzyw sztucznych takie jak pianki poliuretanowe, płyty styropianowe czy folie. Ogólnie rzecz biorąc, pod uwagę trzeba wziąć wszystkie odpady związane z pracami na danej inwestycji.
Zgodnie z ustawą o odpadach z 14 grudnia 2012 r. wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.
Oprócz gospodarowania odpadami, po przekroczeniu ustalonych limitów wytworzonych odpadów, firmy budowlane są zobowiązane do prowadzenia stosownej ewidencji w bazie BDO. Co za tym idzie, w takim przypadku wymagana jest również rejestracja w systemie. Aby uzyskać wpis do bazy BDO, firma budowlana musi złożyć odpowiedni wniosek w BDO, w którym określa m.in. rodzaje wytwarzanych odpadów.
Jeżeli dana firma na potrzeby swojej działalności sprowadza np. materiały wykończeniowe lub budowlane z zagranicy, w tym z państw z terytorium Unii Europejskiej, w świetle przepisów staje się również wprowadzającym na terytorium Polski produkty w opakowaniach i to również obliguje do dokonania wpisu w BDO oraz uiszczaniu opłaty produktowej.
Podobna sytuacja jest w przypadku sprowadzania maszyn lub części do maszyn. W takim przypadku przedsiębiorstwo może być sklasyfikowanie jako wprowadzający na terytorium Polski opony, oleje, smary oraz baterie i akumulatory. Jest to sytuacja, w której firma remontowo budowlana musi uzyskać wpis do BDO i wywiązywać się z obowiązków nałożonych na wprowadzających produkty na teren kraju.
BDO firma budowlana – ważne!
Zgodnie z ustawą o odpadach z 14 grudnia 2012 r. wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.
Wniosek BDO a firma budowlana
Jeżeli dana firma budowlana spełnia któreś z powyższych kryteriów to powinna złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO i składać stosowne sprawozdania, a w przypadku wytwarzanych odpadów również prowadzić wymaganą ewidencję.
Firmy budowlane składające wniosek do BDO powinny wskazać w nim jaki rodzaj odpadów wytwarzają, a w przypadku ewidencji wykazywać ilości z miejsca, w których odpad został wytworzony.
Sprawozdanie BDO a firma budowlana
Po dokonaniu wisu do BDO firma budowlana zobowiązana jest do corocznego składania sprawozdań z prowadzonej działalności w zakresie wyszczególnionym we wpisie do rejestru BDO.
BDO w firmie budowlanej — limity wagowe i zwolnienia z obowiązku rejestracji
W styczniu 2020 w życie weszło rozporządzenie Ministra Klimatu, które zwalnia z obowiązku rejestracji i ewidencji w BDO przedsiębiorstwa, które wytwarzają wyłącznie odpady i ilości w nim zawarte. Rozporządzenie to rozszerza rodzaje odpadów objętych zwolnieniami i zwiększa ich limity.
Poniżej przedstawiam limity wagowe dla poszczególnych grup odpadów, które zwalniają z obowiązku rejestracji i ewidencji w BDO. Przekroczenie któregokolwiek z wyznaczonych limitów dla danego rodzaju odpadu, zobowiązuję przedsiębiorcę do rejestracji w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami, prowadzenia odpowiedniej ewidencji oraz sprawozdawczości.
Tabele kodów odpadów BDO wraz z limitami dla firm remontowo budowlanych
Limity dla odpadów z grupy 17 dla odpadów budowlanych
Limity dla odpadów opakowniaenowych związanych z prowadzeniem firmy
Limity dla odpadów innych niż budowlane, związanych z prowadzeniem firmy
Biorąc pod uwagę przedstawione limity, można przypuszczać, że obowiązki związane z BDO będą dotyczyć nawet małe firmy budowlane.
BDO firma budowlana — kary za nieprzestrzeganie obowiązków związanych z BDO
Za niedopełnienie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami firm budowlana może zostać ukarana grzywną, administracyjną karą pieniężną, a jej właściciel może nawet zostać aresztowany.
Kary Grzywny i areszt wymierzają sądy. Mogą one być zastosowane w przypadku niedopełnienia obowiązku:
- złożenia wniosku o wpis, zmianę wpisu lub wykreślenia z rejestru BDO
- prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości
- przechowywania przez określony czas (5 lat) lub nieudostępniania, lub nie przedkładania dokumentów i danych, do których jest zobowiązany w związku z BDO
Administracyjną kara pieniężna jest nakłada przez WIOŚ w następujących przypadkach:
- działalność jest prowadzona bez wymaganego wpisu do BDO
- braku ewidencji i sprawozdawczości
- zbierania odpadów bez wymaganego pozwolenia
- przekazywanie odpadów nieuprawnionym podmiotom
* powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (DBO)