BDO Wyszukiwarka — Jak w 3 krokach sprawdzić numer BDO po NIPIE

by | 27 April 2021

BDO Wyszukiwarka — Krótka instrukcja, Jak sprawdzić numer BDO po nipie

Świadomość o rejestrze BDO staje się coraz większa. W związku z obowiązującymi przepisami wiele podmiotów prowadzących działalność jest zobowiązana do wpisu do rejestru BDO. W ostatnim czasie przedsiębiorcy systematycznie zaczynają wpisywać się do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami, jednak musi jeszcze upłynąć sporo czasu, zanim wszyscy zobowiązani wywiążą się z tego wymogu.

Czasami zdążają się sytuacje, w których potrzebujemy sprawdzić, czy dany podmiot posiada nadany numer BDO, aby mieć pewność, że działa zgodnie z prawem, gdyż brak wpisu czy przekazanie nieuprawnionemu podmiotowi odpadów, może wiązać się z nałożeniem kary na obie strony.

Jak sprawdzić, czy firma posiada aktywny numer BDO i gdzie znaleźć ten numer rejestrowy? 

Czy w świetle prawa podmiot bez numeru rejestrowego BDO może odebrać od nas odpad? 

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Rejestr BDO wyszukiwarka3 kroki jak sprawdzić numer BDO po NIPIE

Poniżej znajduje się instrukcja jak w wyszukiwarce BDO znaleźć numer rejestrowy.  Aby sprawdzić numer BDO po nipie, nie jest wymagane logowanie do systemu. 

KROK 1 (BDO Wyszukiwarka)

 • W pierwszej kolejności należy wejść na stronę systemu BDO
 • W prawym górnym rogu znajduje się żółty przycisk: PRZEJDŹ DO SYSTEMU BDO

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 1

KROK 2

 • Po kliknięciu przycisk, bez logowania się, można sprawdzić, czy dany podmiot jest zarejestrowany w systemie. Wystarczy z menu po lewej stronie wybrać REJESTR PODMIOTÓW.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 2

KROK 3

 • Po przejściu do rejestru podmiotów pojawi się wyszukiwarka BDO, w której po NIP-ie lub nazwie firmy można sprawdzić, czy podmiot znajduje się w rejestrze BDO i w jakim zakresie został wpisany do systemu. Wpisz NIP w pole wyszukiwarki BDO zaznaczone na poniższym obrazku i kliknij przycisk: SZUKAJ. System wyszuka wskazany podmiot.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 3

KROK 4 (Sprawozdanie zakresu wpisu)

 • Następnie możesz sprawdzić, w jakim zakresie wskazany przez Ciebie podmiot jest wpisany do rejestru. Aby to zrobić, należy kliknąć przycisk: PODGLĄD.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 4

KROK 5

 • Na pierwszej stronie pojawią się dane podmiotu, aby zobaczyć więcej, na dole strony kliknij przycisk: PRZEJDŹ DALEJ.
 • Na drugiej stronie pojawią się wszystkie miejsca prowadzenia działalności danego podmiotu. W każdym z tych miejsc możesz zobaczyć, z jakiego tytułu podmiot został wpisany do rejestru i czy posiada wymagane decyzje.
 • W tym wypadku należ kliknąć przycisk OPCJE, a następnie decyzje. Jeżeli podmiot posiada wymagane decyzje, będziesz mógł zobaczyć je w systemie.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 5

KROK 6 (Sprawdzenie działów, w jakich wpisany jest dany podmiot)

 • W zakładce tabele możesz sprawdzić, w jakich działach jest wpisany dany podmiot i czy np. może odebrać od Ciebie dany odpad.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 6

Czy w świetle prawa można działać bez numeru rejestrowego BDO?

Zgodnie z przepisami, jako przekazujący odpad odpowiadasz za to, komu ten odpad zostanie przekazany. Przekazując swoje odpady nieuprawnionemu podmiotowi bez wpisu do BDO, grozi Tobie kara grzywny, a nawet kara aresztu.

Jeżeli nie masz jeszcze wpisu do rejestru BDO, koniecznie przeczytaj artykuł Rejestr BDO — Sprawdź, co to jest i dowiedz się jak dokonać rejestracji w systemie?

Pamiętaj, za brak wpisu może zostać nałożona kara pieniężna od 5 tysięcy złotych nawet do 1 miliona dlatego nie warto zaniedbywać tego obowiązku. 

Jeżeli masz dodatkowe pytania, lub potrzebujesz pomocy w związku z systemem BDO zapraszam do kontaktu. Chętnie Tobie pomogę!

* powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (DBO)

Katarzyna Podsiad

Na co dzień pomagam małym i średnim firmom wywiązać się z obowiązków związanych z rejestracją oraz obsługą systemu BDO. Zagadnieniami związanymi z BDO zajmuję się od momentu wejścia w życie przepisów, które nałożyły na przedsiębiorców obowiązek rejestracji w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami.

Rejestracja BDO

Usługa obejmuje ustalenie zakresu działalności firmy, przeprowadzenie audytu w celu weryfikacji obowiązku rejestracji,  ustalenie kodów odpadów, działów do wpisu oraz przygotowanie i złożenie wniosku

od 399*

Ewidencja BDO

Usługa obejmuje obsługę systemu BDO wraz z prowadzeniem ewidencji.

od 249*

Sprawozdanie BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie sprawozdania na podstawie dostarczonych dokumentów.

od 399*

Aktualizacja BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie wniosku aktualizacyjnego lub wniosku o wykreślenie z rejestru BDO.

od 299*

Konsultacje BDO

Usługa obejmuje 60 minutową indywidualną konsultację z zakresu BDO dotyczącą Twojego problemu.

od 299*

Pomoc de minimis BDO

Usługa obejmuje przygotowanie wniosku o pomoc de minimis dla wprowadzających produkty w opakowaniach do 1 tony rocznie.

od 249*
Dyrektywa SUP

Dyrektywa SUP dla gastronomii i jednostek handlowych — najważniejsze obowiązki

Dyrektywa SUP w Polsce  Rok 2023 był rokiem, w którym w Polsce zaczęto wdrażać obowiązki związane tzw. dyrektywą plastikową. Jednak nie wszystkie...
Jak sprawdzić numer BDO

Jak sprawdzić numer BDO?

Jak sprawdzić numer BDO — jako że temat BDO jest nadal stosunkowo świeży, wielu przedsiębiorców ma bardzo małą wiedzę w zakresie obowiązków...
Uproszczona ewidencja odpadów

Uproszczona ewidencja odpadów — co to takiego?

W moich wpisach na blogu można znaleźć artykuł dotyczący ewidencji odpadów. Wspomniałam tam również, że ewidencję dzielimy na: pełną ewidencję...
Rejestracja w BDO krok po kroku

Rejestracja w BDO krok po kroku

Rejestracja w BDO krok po kroku — czyli wszystkie podstawowe informacje o rejestracji w systemie BDO. W artykule tym opiszę proces rejestracji w...
Kary BDO

Kary BDO — jakie są i czy da się ich uniknąć?

Kary BDO — jakie są i czy da się ich uniknąć? To najczęstsze pytanie, jakie otrzymuję od osób, które szukają u mnie pomocy w sprawach związanych z...

Jeżeli potrzebujesz pomocy związanej z BDO, skontaktuj się ze mną za pomocą tego formularza lub zadzwoń.
  * Dane osobowe podane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez BIONES sp. z o.o. m.in. w celu komunikacji z Tobą oraz w innych celach zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności

  * This site is protected by reCAPTCHA and the Google
  Privacy Policy and
  Terms of Service apply.