BDO Wyszukiwarka — Jak w 3 krokach sprawdzić numer BDO po NIPIE

by | 27 April 2021

BDO Wyszukiwarka — Krótka instrukcja, Jak sprawdzić numer BDO po nipie

Świadomość o rejestrze BDO staje się coraz większa. W związku z obowiązującymi przepisami wiele podmiotów prowadzących działalność jest zobowiązana do wpisu do rejestru BDO. W ostatnim czasie przedsiębiorcy systematycznie zaczynają wpisywać się do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami, jednak musi jeszcze upłynąć sporo czasu, zanim wszyscy zobowiązani wywiążą się z tego wymogu.

Czasami zdążają się sytuacje, w których potrzebujemy sprawdzić, czy dany podmiot posiada nadany numer BDO, aby mieć pewność, że działa zgodnie z prawem, gdyż brak wpisu czy przekazanie nieuprawnionemu podmiotowi odpadów, może wiązać się z nałożeniem kary na obie strony.

Jak sprawdzić, czy firma posiada aktywny numer BDO i gdzie znaleźć ten numer rejestrowy? 

Czy w świetle prawa podmiot bez numeru rejestrowego BDO może odebrać od nas odpad? 

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Rejestr BDO wyszukiwarka3 kroki jak sprawdzić numer BDO po NIPIE

Poniżej znajduje się instrukcja jak w wyszukiwarce BDO znaleźć numer rejestrowy.  Aby sprawdzić numer BDO po nipie, nie jest wymagane logowanie do systemu. 

KROK 1 (BDO Wyszukiwarka)

  • W pierwszej kolejności należy wejść na stronę systemu BDO
  • W prawym górnym rogu znajduje się żółty przycisk: PRZEJDŹ DO SYSTEMU BDO

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 1

KROK 2

  • Po kliknięciu przycisk, bez logowania się, można sprawdzić, czy dany podmiot jest zarejestrowany w systemie. Wystarczy z menu po lewej stronie wybrać REJESTR PODMIOTÓW.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 2

KROK 3

  • Po przejściu do rejestru podmiotów pojawi się wyszukiwarka BDO, w której po NIP-ie lub nazwie firmy można sprawdzić, czy podmiot znajduje się w rejestrze BDO i w jakim zakresie został wpisany do systemu. Wpisz NIP w pole wyszukiwarki BDO zaznaczone na poniższym obrazku i kliknij przycisk: SZUKAJ. System wyszuka wskazany podmiot.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 3

KROK 4 (Sprawozdanie zakresu wpisu)

  • Następnie możesz sprawdzić, w jakim zakresie wskazany przez Ciebie podmiot jest wpisany do rejestru. Aby to zrobić, należy kliknąć przycisk: PODGLĄD.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 4

KROK 5

  • Na pierwszej stronie pojawią się dane podmiotu, aby zobaczyć więcej, na dole strony kliknij przycisk: PRZEJDŹ DALEJ.
  • Na drugiej stronie pojawią się wszystkie miejsca prowadzenia działalności danego podmiotu. W każdym z tych miejsc możesz zobaczyć, z jakiego tytułu podmiot został wpisany do rejestru i czy posiada wymagane decyzje.
  • W tym wypadku należ kliknąć przycisk OPCJE, a następnie decyzje. Jeżeli podmiot posiada wymagane decyzje, będziesz mógł zobaczyć je w systemie.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 5

KROK 6 (Sprawdzenie działów, w jakich wpisany jest dany podmiot)

  • W zakładce tabele możesz sprawdzić, w jakich działach jest wpisany dany podmiot i czy np. może odebrać od Ciebie dany odpad.

JAK SPRAWDZIC WPIS BDO KROK 6

Czy w świetle prawa można działać bez numeru rejestrowego BDO?

Zgodnie z przepisami, jako przekazujący odpad odpowiadasz za to, komu ten odpad zostanie przekazany. Przekazując swoje odpady nieuprawnionemu podmiotowi bez wpisu do BDO, grozi Tobie kara grzywny, a nawet kara aresztu.

Jeżeli nie masz jeszcze wpisu do rejestru BDO, koniecznie przeczytaj artykuł Rejestr BDO — Sprawdź, co to jest i dowiedz się jak dokonać rejestracji w systemie?

Pamiętaj, za brak wpisu może zostać nałożona kara pieniężna od 5 tysięcy złotych nawet do 1 miliona dlatego nie warto zaniedbywać tego obowiązku. 

Jeżeli masz dodatkowe pytania, lub potrzebujesz pomocy w związku z systemem BDO zapraszam do kontaktu. Chętnie Tobie pomogę!

* powyższy artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (DBO)

Katarzyna Podsiad

Na co dzień pomagam małym i średnim firmom wywiązać się z obowiązków związanych z rejestracją oraz obsługą systemu BDO. Zagadnieniami związanymi z BDO zajmuję się od momentu wejścia w życie przepisów, które nałożyły na przedsiębiorców obowiązek rejestracji w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami.

Rejestracja BDO

Usługa obejmuje ustalenie zakresu działalności firmy, przeprowadzenie audytu w celu weryfikacji obowiązku rejestracji,  ustalenie kodów odpadów, działów do wpisu oraz przygotowanie i złożenie wniosku

od 299*

Ewidencja BDO

Usługa obejmuje obsługę systemu BDO wraz z prowadzeniem ewidencji.

od 79*

Sprawozdanie BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie sprawozdania na podstawie dostarczonych dokumentów.

od 349*

Aktualizacja BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie wniosku aktualizacyjnego lub wniosku o wykreślenie z rejestru BDO.

od 199*

Pomoc de minimis BDO

Usługa obejmuje przygotowanie wniosku o pomoc de minimis dla wprowadzających produkty w opakowaniach do 1 tony rocznie.

od 249*
Rejestracja BDO po terminie

Rejestracja BDO po terminie – kiedy i jak dokonać wpisu

Rejestracja BDO po terminie - kogo dotyczy? Na wstępie chciałam przybliżyć, kogo dotyczy obowiązek uzyskania wpisu do Bazy Danych o Produktach i...
BDO ODPADY MEDYCZNE

BDO odpady medyczne – 6 branż których dotyczy zagadnienie

BDO Odpady medyczne - definicja Odpady medyczne, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, stanowią odpady powstające w związku z...
Ewidencja odpadów BDO

Ewidencja odpadów — kto ma obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów?

Ewidencja odpadów - w tym artykule znajdują się podstawowe informacje dotyczące tego, czy firma powinna prowadzić ewidencję wytworzonych odpadów...
OPŁATA RECYKLINGOWA

Opłata recyklingowa za reklamówki i torebki – 5 najważniejszych informacji

W poniższym artykule chcę przybliżyć kwestie dotyczące opłaty recyklingowej i krótko odpowiedzieć na najczęstsze pytania z tym związane. Przede...
BDO SALON KOSMETYCZNY

BDO salon kosmetyczny — wszystko, co musisz wiedzieć o BDO działając w branży beauty

Rejestr BDO salon kosmetyczny — wprowadzenie  W 2018 roku został uruchomiony teleinformatyczny serwis BDO, czyli Baza Danych o Produktach i...

Jeżeli potrzebujesz pomocy związanej z BDO, skontaktuj się ze mną za pomocą tego formularza lub zadzwoń.