Aktualizacja wpisu do rejestru BDO — W tym artykule wyjaśnię jak złożyć wniosek o aktualizację wpisu do rejestru BDO w kilku prostych krokach. Przypomnę również kiedy należy dokonać takiej aktualizacji, oraz w jakich przypadkach. Za wpis, który jest niezgodny ze stanem faktycznym, grożą kary, dlatego warto wiedzieć, jak złożyć wniosek o aktualizację wpisu do rejestru BDO. Zapraszam do lektury!
Aktualizacja wpisu do rejestru BDO — jakie zmiany wymagają złożenia wniosku aktualizacyjnego BDO?
Wniosek o aktualizację wpisu do rejestru BDO należy złożyć w przypadku zaistnienia zmian zawartych w rejestrze czy zmian zakresu prowadzonej działalności.
Mogą to być takie przypadki jak:
- zmiana danych teleadresowych firmy
- wytwarzanie nowego rodzaju odpady lub zaprzestanie wytwarzania danego rodzaju odpady
- transport nowego rodzaju odpady lub zaprzestanie wytwarzania danego rodzaju odpady
- utworzenie dodatkowego miejsca prowadzenia działalności, zmiana miejsca prowadzenia działalności lub jego zamknięcie.
- podjęcie współpracy z organizacją odzysku lub podpisanie umowy z inną organizacją odzysku
- Zmiana zakresu działalności, która może skutkować obowiązkiem rozszerzeniem wpisu w BDO.
Przypomnę, że oprócz wytwórców odpadów do wpisu rejestru BDO zobowiązane są firmy, które wprowadzają na terytorium Polski:
- sprzęt elektryczny i elektroniczny i autoryzowany przedstawiciel,
- baterie lub akumulatory,
- pojazdy, opony, oleje smarowe,
- produkty w opakowaniach,
- produkują, importują lub nabywają na terenie UE opakowania,
Więcej na temat aktualizacji wniosku znajdziecie w artykule: Aktualizacja wniosku BDO — czy Twój wpis jest aktualny? Sprawdź, kiedy aktualizacja wpisu do BDO jest wymagana.
W jakim czasie należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu do rejestru BDO?
Zgodnie z artykułem 59 ustawy o odpadach Wniosek o aktualizację wpisu do rejestru BDO powinien zostać złożony w ciągu 30 dni od wystąpienia zmiany.
Natomiast Marszałek Województwa ma 30 dni na zaakceptowanie zmian i aktualizacje wpisu, o ile złożony wniosek nie zawiera błędów formalnych.
Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku aktualizacyjnego BDO
Ilość wymaganych dokumentów zależy od zmiany zakresu wpisu, a sam wniosek aktualizacyjny wypełniany jest on-line. Przy aktualizacji przede wszystkim będziemy musieli podać aktualne dane tj. NIP, adres, numer telefonu czy adres e-mail. Jeżeli zmiany będą dotyczyły odpadów, niezbędne będzie ich poprawne sklasyfikowanie zgodnie z katalogiem odpadów, którym można się zapoznać w rozporządzeniu Ministra Klimatu pod tym linkiem: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000010
W niektórych przypadkach będą wymagane następujące dokumenty:
- Umowa ze stacją demontażu,
- Umowa z punktem zbierania pojazdów,
- Umowa z organizacją odzysku,
- Umowa z podmiotem pośredniczącym,
- Decyzje środowiskowe,
- Pełnomocnictwo,
- Stosowne oświadczenia.
Wymagalność tych dokumentów oczywiście będzie zależała od zakresu zmian, jakie będziemy chcieli wprowadzić aktualizując wpis w BDO oraz naszej roli w stosunku do firmy, której dane będą aktualizowane.
Jakie są konsekwencje prawne za brak aktualizacji wpisu BDO
Warto wiedzieć, że w przypadku BDO, podmiotom, które działają niezgodnie z przepisami, grozi kara grzywny lub aresztu. Artykuł 193. ustawy o odpadach nakłada m.in. kary administracyjne, wynoszące od tysiąca do nawet kilkuset tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach mowa o karze 1 000 000 złotych, areszcie lub grzywnie (art. 179 u.o.)
Jak złożyć wniosek o aktualizację wpisu do rejestru BDO w kilku prostych krokach
Po tym dość długim, ale niezbędnym wstępie przejdziemy do meritum, czyli jak złożyć wniosek o aktualizację wpisu do rejestru BDO. Przypomnę, że wniosek o aktualizację BDO można złożyć wyłącznie on-line za pośrednictwem portalu BDO, który znajduje się pod adresem: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/. Należy pamiętać, że aby móc wysłać stworzony wniosek do Marszała należy mieć uprawnienia użytkownika głównego w systemie BDO.
Aktualizacja wpisu BDO krok 1 – Logowanie do panelu BDO
Po przejściu na stronę logowania do panelu BDO należy wykonać uwierzytelnione logowanie, czyli poprzez profil zaufany lub bankowość elektroniczną. Aby to robić, wybieramy sekcję logowania po prawej stronie, tak jak na jest zaznaczone na grafice poniżej.
Aktualizacja wpisu BDO krok 2 – Wybranie podmiotu
Wybieramy nasz podmiot, który wymaga aktualizacji z listy aktywnych podmiotów
Aktualizacja wpisu BDO krok 3 – Tworzenie wniosku
Wybieramy „Wnioski” z menu po lewej stronie, a następnie „+Nowy wniosek” na środku ekranu oraz „+ Nowy wniosek aktualizacyjny”
Aktualizacja wpisu BDO krok 4 – Edycja utworzonego wniosku
Przechodzimy do edycji nowo utworzonego wniosku, a następnie uzupełniamy dane osoby składającej wniosek oraz zapisujemy uzupełnione dane i przechodzimy do dalszej części.
Aktualizacja wpisu BDO krok 5 – Wprowadzanie zmian
W tym kroku wybieramy zakres, który chcemy zaktualizować. Jeżeli uzyskaliśmy stosowne decyzje środowiskowe dotyczące naszej działalności, możemy je w teraz załączyć.
Jeżeli zmienił się zakres naszej działalności, należy wybrać opcję „Tabele” i w następnym kroku je uzupełnić zgodnie ze zmianami, jakie zaszły w naszym przedsiębiorstwie.
Podsumowanie
Wnioski aktualizacyjne BDO można składać wyłącznie on-line. Aby to zrobić, niezbędne jest posiadanie uprawnień użytkownika głównego w systemie BDO. W zależności od zakresu aktualizacji, w niektórych przypadkach niezbędne będzie przygotowanie stosownych dokumentów, które należy załączyć podczas procesowania wniosku aktualizacyjnego. Jeżeli złożony wniosek nie będzie zawierał błędów formalnych, urząd powinien go rozpatrzyć i zaakceptować w terminie do 30 dni roboczych.