Rejestr BDO – co to jest i jak się zarejestrować w systemie?

by | 07 December 2020

Rejestr BDO, czyli Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarowaniu Odpadami – długa nazwa mówiąca bardzo niewiele.

Do rzeczy! BDO została utworzona, by wspierać organy inspekcji środowiska. Ułatwia kontrolowanie tego, jakie i w jakiej ilości zostały wprowadzone na rynek opakowania, produkty oraz jakie odpady wytwarzamy i co się z nimi dzieje dalej.

Rejestr BDO nie jest dla przedsiębiorcy żadnym ułatwieniem, wręcz przeciwnie. To dodatkowy obowiązek, który jest tak naprawdę dużym wyzwaniem.

Wpis do rejestru jest obowiązkowy dla wielu firm wytwarzających, transportujących i magazynujących odpady, a także dla firm wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach lub opakowania. 

To oznacza, że dotyczy to nie tylko zakładów produkcyjnych, zarządców nieruchomości czy firm komunalnych. Rejestr BDO dotyczy także warsztatów samochodowych, gabinetów kosmetycznych, sklepów sprzedających torby z tworzywa sztucznego, sklepów internetowych pakujących i wysyłających swoje towary, restauracji czy firm budowlanych. 

Prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do BDO może być nieopłacalne. Ustawodawca przewidział karę od 5 tysięcy złotych do 1 miliona, dla tych którzy mimo tego, że powinni się zarejestrować, nie zrobili tego.

O rejestrze BDO zrobiło się głośno pod koniec 2019 r., przedsiębiorcy dowiedzieli się, że muszą złożyć wpis. Dowiedzieli się także o obowiązku prowadzenia ewidencji oraz o konieczności składania raz w roku sprawozdań.

Jednak bardzo mało osób wie, że obowiązki te nie zostają nałożone na przedsiębiorcę w momencie wpisu do rejestru BDO i otrzymaniu indywidualnego numeru rejestrowego! Przedsiębiorcy wytwarzający odpady inne niż komunalne oraz wprowadzający produkty w opakowaniach, obowiązek składania sprawozdań i prowadzenia ewidencji mieli już od chwili wejścia w życie Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r.

Oznacza to, że składając wniosek rejestracyjny i uzyskując numer BDO, przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia zaległych sprawozdań i wniesienia zaległych opłat wraz z odsetkami do 5 lat wstecz. Dobra wiadomość jest taka, że część przedsiębiorców została zwolniona z obowiązku wpisu do rejestru BDO. Zwolnienie jednak dotyczy tylko i wyłącznie wytwórców odpadów, którzy wytworzyli ilości i rodzaje odpadów znajdujące się w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzaju odpadów i ilości odpadów, dla który nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. 

Ustawodawca niestety nie przewidział zwolnień dla wprowadzających produkty w opakowaniach. Dlatego też nie ma znaczenia to, czy wprowadziłeś 5 kg opakowań, czy 5 ton masz obowiązek wpisania się do rejestru.

Jak złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO?

Wpis do rejestru możesz uzyskać, logując się na stronie www.rejestr-bdo.mos.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Po zalogowaniu zostaniesz przeniesiony do systemu. Po lewej stronie znajdziesz zakładkę WNIOSKI, po kliknięciu zakładkę, pojawi się nowa strona, a na górze strony przycisk + NOWY WNIOSEK. Tu będziesz mógł stworzyć wniosek rejestracyjny. W pierwszym kroku należy uzupełnić dane identyfikacyjne podmiotu składającego wniosek, w kolejnym kroku należy uzupełnić tabele, które dotyczą Twojej działalności. Instrukcję złożenia wniosku znajdziesz na stronie https://bdo.mos.gov.pl/instrukcje-krok-po-kroku-system-bdo/.

Po złożeniu wniosku o wpis urząd ma 30 dni na nadanie indywidualnego numeru rejestrowego w BDO. Po uzyskaniu numeru będziesz mógł pracować już w systemie; wystawiać karty przekazania odpadu, prowadzić ewidencję i składać sprawozdania.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu. Chętnie Tobie pomogę!

Katarzyna Podsiad

Na co dzień pomagam małym i średnim firmom wywiązać się z obowiązków związanych z rejestracją oraz obsługą systemu BDO. Zagadnieniami związanymi z BDO zajmuję się od momentu wejścia w życie przepisów, które nałożyły na przedsiębiorców obowiązek rejestracji w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami.

Rejestracja w BDO

Usługa obejmuje ustalenie zakresu działalności firmy, przeprowadzenie audytu w celu weryfikacji obowiązku rejestracji,  ustalenie kodów odpadów, działów do wpisu oraz przygotowanie i złożenie wniosku

od 299*

Ewidencja BDO

Usługa obejmuje obsługę systemu BDO wraz z prowadzeniem ewidencji.

od 199*

Sprawozdawczość BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie sprawozdania na podstawie dostarczonych dokumentów.

od 349*

Aktualizacja wpisu w BDO Wykreślenie z rejestru BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie wniosku aktualizacyjnego lub wniosku o wykreślenie z rejestru BDO.

od 199*

Pomoc de minimis BDO

Usługa obejmuje przygotowanie wniosku o pomoc de minimis dla wprowadzających produkty w opakowaniach do 1 tony rocznie.

od 349*
NUMER_REJESTROWY_BDO

Numer BDO – Sprawdź, na jakich dokumentach musi się znaleźć!

Numer BDO — kto musi go posiadać Indywidualny numer BDO nadawany jest podmiotom, które dokonały rejestracji w systemie BDO, czyli bazie danych o...
Handel samochodami a BDO

Handel samochodami a BDO

Handel samochodami a BDO. Rejestr BDO — Obowiązek importera samochodów. Jeżeli handlujesz sprowadzonymi samochodami powinieneś zapoznać się z...
SPRAWOZDANIE BDO PO TERMINIE

Sprawozdanie BDO po terminie

Sprawozdanie BDO po terminie — kogo dotyczy? Podmioty zarejestrowane w systemie BDO mają obowiązek złożyć raz w roku w terminie do dnia 15 marca za...
KPO (Karta Przekazania Odpadów) - Jak wystawić

Jak wystawić KPO (Karta Przekazania Odpadów) ?

Zaczynając pracę w systemie BDO, warto wiedzieć jak prawidłowo wystawić KPO Kartę Przekazania Odpadów. Zapoznaj się z instrukcją i stwórz swoją...
JAK SPRAWDZIC WPIS BDO

Jak sprawdzić czy firma posiada wpis do BDO?

Krótka instrukcja "Jak sprawdzić, czy firma posiada wpis do BDO?" Jak sprawdzić czy firma posiada wpis do BDO i gdzie znaleźć jej numer rejestrowy?...

Jeżeli potrzebujesz pomocy związanej z BDO, skontaktuj się ze mną za pomocą tego formularza lub zadzwoń.