Rejestracja w BDO krok po kroku

by | 14 June 2023

Rejestracja w BDO krok po kroku — czyli wszystkie podstawowe informacje o rejestracji w systemie BDO. W artykule tym opiszę proces rejestracji w systemie BDO oraz wyjaśnię kogo dotyczy rejestracja w BDO. Pokażę gdzie i jak wypełnić formularz rejestrowy oraz poruszę temat rejestracji po terminie.

Na wstępie zaznaczę, że rejestracja w BDO powinna odbyć się jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem działalności, dlatego zapraszam do zapoznania się z rejestracją w BDO krok po kroku.

Rejestracja do BDO — kogo dotyczy?

Rejestracja do BDO dotyczy każdego przedsiębiorcy, który:

 • w wyniku prowadzonej działalności wytwarza odpady inne niż komunalne,
 • gospodaruje odpadami,
 • wprowadza na rynek polski opakowania lub produkty w opakowaniach,
 • wprowadza na rynek krajowy produkty (opony, oleje, smary),
 • wprowadza na rynek krajowy baterie i akumulatory,
 • wprowadza na rynek krajowy sprzęt elektryczny i elektroniczny,
 • prowadzi jednostki handlu detalicznego lub hurtowego wydające torby na zakupy z tworzywa sztucznego,
 • prowadzi jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w której są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami na napoje, lub żywność, pakowane przez tego przedsiębiorcę w te opakowani, lub przedsiębiorcę pakującego i oferującego napoje, lub żywność w takich opakowaniach za pomocą urządzenia vendingowego.

Przykładowe branże, które podlegają rejestracji do BDO:

 • sklepy internetowe wysyłające produkty fizyczne
 • gastronomia wydająca posiłki na wynos
 • firmy remontowo budowlane
 • warsztaty samochodowe oraz blacharsko lakiernicze
 • importerzy oraz eksporterzy
 • sklepy wielkopowierzchniowe lub wydające torby z tworzywa sztucznego,
 • producenci
 • firmy transportowe
 • gabinety stomatologiczne
 • gabinety kosmetyczne
 • gabinety weterynaryjne
 • apteki
 • studia tatuażu
 • tartaki i zakłady kamieniarskie
 • wulkanizacje

To tylko najpopularniejsze branże podlegające pod BDO. Jeżeli nie jesteś pewny czy Twoja działalność podlega pod BDO zapraszam do kontaktu.

BDO — jak się zarejestrować?

Skoro już wyjaśniłam kogo może dotyczyć wpis do BDO, przejdźmy do kwestii jak zarejestrować się w BDO. Z początkiem 2020 roku rejestracja w BDO możliwa jest tylko i wyłącznie online. Nie ma już konieczności składania dokumentów osobiście w urzędzie marszałkowskim, czy wysyłania wniosku pocztą. Wszystkich formalności można dokonać za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonego elektronicznego systemu BDO, który znajduje się pod adresem https://bdo.mos.gov.pl/.

Do rejestracji niezbędne jest posiadanie aktywnego dostępu do Profilu Zaufanego oraz uiszczenie opłaty rejestrowej. Opłata rejestrowa dotyczy m.in.

 • wprowadzających opakowania
 • wprowadzających produkty w opakowaniach
 • wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny
 • wprowadzających baterie i akumulatory
 • wprowadzających produkty tj. oleje, smary, opony

Wysokość opłaty rejestrowej wynosi 100 złotych dla mikroprzedsiębiorstw lub 300 dla pozostałych i uiszcza się ją do urzędu marszałkowskiego właściwego dla miejsca siedziby firmy.

Przy rejestracji warto też korzystać z odpowiedniej przeglądarki internetowej. Z doświadczenia wiem, że system najlepiej współpracuje z przeglądarką Mozilla Firefox. Jeżeli nawet w przypadku tej przeglądarki będą występowały problemy, należy wyczyścić pamięć podręczną oraz zadbać o uaktualnienie do najnowszej wersji.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że przedsiębiorca nie musi się samodzielnie rejestrować w systemie BDO. Na podstawie pełnomocnictwa podpisanego profilem zaufanym można zlecić zarówno rejestrację jak i pełną obsługę rejestru BDO firmie zewnętrznej lub oddelegować te sprawy, wyznaczonej do tego celu osobie. Jest to bardzo częsta praktyka w firmach, które nie mają działu wyznaczonego do obsługi BDO i chcą uniknąć niepotrzebnych błędów oraz zaoszczędzić czas, który trzeba poświęcić na obsługę BDO.

Rejestracja w BDO krok po kroku

Pamietaj!

Rejestracja w BDO powinna odbyć się jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem działalności, dlatego zapraszam do zapoznania się z rejestracją w BDO krok po kroku.

BDO rejestracja online

Jak już wspomniałam, zgłoszenie do BDO odbywa się wyłącznie online za pośrednictwem specjalnie stworzonego do tego systemu.

Po wejściu na rządowy portal BDO w pierwszej kolejności należy się zalogować. Aby to zrobić, trzeba wykonać trzy proste kroki:

 • Wybieramy przycisk Przejdź do systemu BDO w prawym górnym rogu.
 • Wybieramy opcję, zaloguj się przez: Login.gov.pl dostępną na środku ekranu, która przekieruje nas do naszego profil zaufanego.
 • Po poprawnym zalogowaniu zostaniemy przekierowani ponownie do serwisu BDO, gdzie należy wybrać zakładkę Wnioski z menu po lewej stronie.

Poniżej grafika, ilustrująca jak się zalogować do BDO krok po kroku:

Jak sie zalogowac do BDO krok po kroku

Formularz rejestrowy BDO — jak wypełnić wniosek rejestrowy?

Przejdę teraz do wyjaśnienia jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru BDO. W poprzednim kroku przeszliśmy do zakładki wnioski. Następnie musimy utworzyć w BDO wniosek rejestracyjny za pomocą przycisku + Nowy wniosek na środku ekranu, a następnie + Nowy wniosek rejestracyjny.

Wniosek o wpis do rejestru BDO

W kolejnym kroku należy uzupełnić dane firmy oraz dane kontaktowe osoby składającej wpis BDO.

BDO wniosek rejestracyjny

Po zapisaniu danych zgłoszenie BDO zostanie wstępnie utworzone z domyślnym miejscem prowadzenia działalności zgodnie z danymi wprowadzonymi w poprzednim kroku. W kolejnym kroku przyjdzie czas na uzupełnienie odpowiednich działów BDO. Aby to zrobić, wybieramy przycisk Opcje a następie Tabele.

BDO wnosek rejestracyjny tabele

BDO zgłoszenie w odpowiednim dziale

Poniżej przedstawiam listę działów, które dotyczą najpopularniejszych branż:

 • Dział II – dla wprowadzających na rynek krajowy produkty (opony, oleje, smary),
 • Dział III – dla wprowadzających pojazdy
 • Dział IV – dla wprowadzających na rynek krajowy sprzęt elektryczny i elektroniczny,
 • Dział V – dla wprowadzających na rynek krajowy baterie i akumulatory,
 • Dział VI – dla wprowadzających na rynek krajowy produkty w opakowaniach i dla wysyłających produkty za granicę
 • Dział XII – dla wytwórców opadów.

Po uzupełnieniu tabel w odpowiednim dziale nasze zgłoszenie do BDO będzie gotowe do wysłania. W ostatnim korku pozostanie nam do załączenia potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestrowej oraz zaakceptowanie oświadczeń i gotowe 🙂 Rejestracja w BDO krok po kroku dobiegła końca. Teraz pozostaje oczekiwanie na nadanie numeru rejestrowego BDO, co może potrwać do 30 dni, o ile w zgłoszeniu do BDO nie zostały popełnione żadne błędy. W przeciwnym razie urząd wezwie do korekty wniosku.

Rejestracja BDO po terminie

Jak już wspomniałam na samym początku wpis do BDO należy zrobić jeszcze przed rozpoczęciem działalności. A co w przypadku gdy prowadzimy działalność bez wymaganego wpisu do BDO? Po więcej informacji zapraszam do osobnego artykułu na temat rejestracji BDO po terminie.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że w tym krótkim artykule udało mi się w przejrzysty sposób wyjaśnić jak zarejestrować się do BDO. Jak można zauważyć, nie jest to proces skomplikowany. Najważniejsze jest, aby zadbać o poprawność danych oraz ustalić dokładny zakres wpisu dla danej działalności. Jeżeli jednak nadal jakieś kwestie są niezrozumiałe lub nie masz pewności czy wpis do rejestru BDO dotyczy również Twojej firmy — zapraszam do kontaktu. Chętnie pomogę rozwiać wątpliwości 🙂

Katarzyna Podsiad

Na co dzień pomagam małym i średnim firmom wywiązać się z obowiązków związanych z rejestracją oraz obsługą systemu BDO. Zagadnieniami związanymi z BDO zajmuję się od momentu wejścia w życie przepisów, które nałożyły na przedsiębiorców obowiązek rejestracji w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami.

Rejestracja BDO

Usługa obejmuje ustalenie zakresu działalności firmy, przeprowadzenie audytu w celu weryfikacji obowiązku rejestracji,  ustalenie kodów odpadów, działów do wpisu oraz przygotowanie i złożenie wniosku

od 399*

Ewidencja BDO

Usługa obejmuje obsługę systemu BDO wraz z prowadzeniem ewidencji.

od 249*

Sprawozdanie BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie sprawozdania na podstawie dostarczonych dokumentów.

od 399*

Aktualizacja BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie wniosku aktualizacyjnego lub wniosku o wykreślenie z rejestru BDO.

od 299*

Konsultacje BDO

Usługa obejmuje 60 minutową indywidualną konsultację z zakresu BDO dotyczącą Twojego problemu.

od 299*

Pomoc de minimis BDO

Usługa obejmuje przygotowanie wniosku o pomoc de minimis dla wprowadzających produkty w opakowaniach do 1 tony rocznie.

od 249*
Dyrektywa SUP

Dyrektywa SUP dla gastronomii i jednostek handlowych — najważniejsze obowiązki

Dyrektywa SUP w Polsce  Rok 2023 był rokiem, w którym w Polsce zaczęto wdrażać obowiązki związane tzw. dyrektywą plastikową. Jednak nie wszystkie...
Jak sprawdzić numer BDO

Jak sprawdzić numer BDO?

Jak sprawdzić numer BDO — jako że temat BDO jest nadal stosunkowo świeży, wielu przedsiębiorców ma bardzo małą wiedzę w zakresie obowiązków...
Uproszczona ewidencja odpadów

Uproszczona ewidencja odpadów — co to takiego?

W moich wpisach na blogu można znaleźć artykuł dotyczący ewidencji odpadów. Wspomniałam tam również, że ewidencję dzielimy na: pełną ewidencję...
Kary BDO

Kary BDO — jakie są i czy da się ich uniknąć?

Kary BDO — jakie są i czy da się ich uniknąć? To najczęstsze pytanie, jakie otrzymuję od osób, które szukają u mnie pomocy w sprawach związanych z...
Ewidencja wprowadzanych opakowań i produktów a BDO

Ewidencja wprowadzanych opakowań i produktów a BDO

Ewidencja wprowadzanych opakowań i produktów a BDO — tytuł tego artykułu, nie został wybrany przypadkowo. W związku z konsultacjami, jakie prowadzę...

Jeżeli potrzebujesz pomocy związanej z BDO, skontaktuj się ze mną za pomocą tego formularza lub zadzwoń.
  * Dane osobowe podane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez BIONES sp. z o.o. m.in. w celu komunikacji z Tobą oraz w innych celach zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności

  * This site is protected by reCAPTCHA and the Google
  Privacy Policy and
  Terms of Service apply.