Sklep internetowy a obowiązek rejestracji w BDO

by | 28 November 2020

Prowadząc działalność wysyłkową, według przepisów Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, jesteś zobowiązany do złożenia wniosku o numer rejestrowy w BDO.

Prowadzisz sklep internetowy lub inną działalność związaną z wysyłaniem produktów do Klientów? Musisz wiedzieć, że masz obowiązek zarejestrowania się w systemie BDO, czyli Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarowaniu Odpadami.

Zastanawiasz się dlaczego?

Poniżej znajdziesz ważne informacje, które pomogą Tobie zrozumieć wszystkie istotne kwestie związane z BDO.

BDO to baza danych, która obejmuje nie tylko wytwórców odpadów, ale również podmioty wprowadzające po raz pierwszy na rynek Polski produkty takie jak: sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, oleje, baterie i akumulatory. BDO obejmuje również podmioty, które wprowadzają produkty w opakowaniach i do tych podmiotów zaliczane są m.in. wszystkie sklepy internetowe oraz podmioty prowadzące działalność związana z wysyłką towarów do Klientów.

Zakupując produkty do swojego sklepu internetowego i dalszej odsprzedaży, aby wysłać je do Klienta, musisz takie produkty opakować i zabezpieczyć. Opakowaniem może być np. koperta bąbelkowa, karton, folia stretch, taśma. Do opakowania zaliczamy także jego wypełnienie w celu zabezpieczenia wysyłanego produktu, będzie to np. folia bąbelkowa czy skrawki papieru. Materiały te dodajesz do produktu jako opakowanie oraz wprowadzasz po raz pierwszy na rynek. I zgodnie z przepisami to Ty jesteś za te opakowania odpowiedzialny.

Nie ma znaczenia, że zakupiłeś kopertę na poczcie i nie ma też znaczenia to, że zakupiłeś folię, karton i taśmę w innym sklepie. Sklep, sprzedał Ci karton czy folię jako swój produkt, a Ty użyłeś tych produktów do opakowania swoich towarów i tym samym wprowadziłeś na rynek swój produkt w nowym opakowaniu.

Jako podmiot wprowadzający produkty w opakowaniach powinieneś złożyć wpis w dziale VI.

Obowiązek związany z BDO nie kończy się na złożeniu wniosku i rejestracji. Po otrzymaniu numeru rejestrowego musisz pamiętać, że numer ten powinieneś umieszczać na paragonach i fakturach oraz innych dokumentach związanych z BDO. Istotnym obowiązkiem jest również prowadzenie ewidencji wprowadzonych opakowań, ich rodzaju i wagi oraz coroczne składanie sprawozdań w systemie BDO.

Czy rejestracja w systemie BDO wiąże się z dodatkowymi opłatami?

W Twoim przypadku tak. Podlegasz opłacie rejestrowej i rocznej, która wynosi 100 zł dla mikro przedsiębiorców oraz 300 zł dla pozostałych przedsiębiorców. Pamiętaj, opłatę rejestrową musisz dołączyć do wniosku rejestracyjnego, a opłatę roczną wnieść do końca lutego danego roku. Opłaty rocznej nie wpłacasz w roku, w którym wniosłeś opłatę rejestrową.

Prowadząc sklep internetowy czy działalność wysyłkową możesz wytwarzać również odpady, jeżeli są to odpady inne niż komunalne, jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś zobowiązany do wpisu w BDO również w dziale XII jako wytwórca odpadów. W tym przypadku są jednak pewne wyjątki, które znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.

I tak zwolnieni z prowadzenia ewidencji i wpisu do BDO w dziale XII będą m.in. podmioty, które wytwarzają poniżej 500 kg rocznie odpadów z papieru i tektury, poniżej 500 kg odpadów z tworzyw sztucznych, do 500 kg odpadów z opakowań wielomateriałowy czy do 1 t. odpadów z drewna. Są to przykładowe ilości i rodzaje odpadów, warto jednak zajrzeć do rozporządzenia i zobaczyć czy wytwarzane przez Ciebie odpady podlegają wyłączeniom.

Chciałabym podkreślić, że limity określone w powyższym rozporządzeniu dotyczą tylko i wyłącznie wytworzonych odpadów, nie dotyczą one wprowadzonych produktów w opakowaniach. Tu niestety ustawodawca na tę chwilę nie przewidział żadnych zwolnień.

Czy za brak wpisu są przewidziane sankcje?

Tak, prowadząc sklep internetowy lub działalność wysyłkową bez wymaganego wpisu w BDO, grozi Ci administracyjna kara pieniężna w wysokości od 5 tys. do 1 mln. Kara może zostać nałożona na Ciebie również w przypadku nieumieszczania numeru rejestrowego na wymaganych dokumentach. To nie wszystko… za brak ewidencji, złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym musisz liczyć się z karą grzywny lub karą aresztu.

Z uwagi na kary, jakie mogą Ci grozić, warto wiedzieć, że obowiązek ten musi zostać przez Ciebie spełniony.

Artykuł ten został przeze mnie przygotowany w celu szerzenia wiedzy z zakresu BDO wśród małych i średnich firm.  

Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu. Chętnie Tobie pomogę!

Katarzyna Podsiad

Na co dzień pomagam małym i średnim firmom wywiązać się z obowiązków związanych z rejestracją oraz obsługą systemu BDO. Zagadnieniami związanymi z BDO zajmuję się od momentu wejścia w życie przepisów, które nałożyły na przedsiębiorców obowiązek rejestracji w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami.

Rejestracja w BDO

Usługa obejmuje ustalenie zakresu działalności firmy, przeprowadzenie audytu w celu weryfikacji obowiązku rejestracji,  ustalenie kodów odpadów, działów do wpisu oraz przygotowanie i złożenie wniosku

od 299*

Ewidencja BDO

Usługa obejmuje obsługę systemu BDO wraz z prowadzeniem ewidencji.

od 199*

Sprawozdawczość BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie sprawozdania na podstawie dostarczonych dokumentów.

od 349*

Aktualizacja wpisu w BDO Wykreślenie z rejestru BDO

Usługa obejmuje przygotowanie i złożenie wniosku aktualizacyjnego lub wniosku o wykreślenie z rejestru BDO.

od 199*

Pomoc de minimis BDO

Usługa obejmuje przygotowanie wniosku o pomoc de minimis dla wprowadzających produkty w opakowaniach do 1 tony rocznie.

od 349*
NUMER_REJESTROWY_BDO

Numer BDO – Sprawdź, na jakich dokumentach musi się znaleźć!

Numer BDO — kto musi go posiadać Indywidualny numer BDO nadawany jest podmiotom, które dokonały rejestracji w systemie BDO, czyli bazie danych o...
Handel samochodami a BDO

Handel samochodami a BDO

Handel samochodami a BDO. Rejestr BDO — Obowiązek importera samochodów. Jeżeli handlujesz sprowadzonymi samochodami powinieneś zapoznać się z...
SPRAWOZDANIE BDO PO TERMINIE

Sprawozdanie BDO po terminie

Sprawozdanie BDO po terminie — kogo dotyczy? Podmioty zarejestrowane w systemie BDO mają obowiązek złożyć raz w roku w terminie do dnia 15 marca za...
KPO (Karta Przekazania Odpadów) - Jak wystawić

Jak wystawić KPO (Karta Przekazania Odpadów) ?

Zaczynając pracę w systemie BDO, warto wiedzieć jak prawidłowo wystawić KPO Kartę Przekazania Odpadów. Zapoznaj się z instrukcją i stwórz swoją...
JAK SPRAWDZIC WPIS BDO

Jak sprawdzić czy firma posiada wpis do BDO?

Krótka instrukcja "Jak sprawdzić, czy firma posiada wpis do BDO?" Jak sprawdzić czy firma posiada wpis do BDO i gdzie znaleźć jej numer rejestrowy?...

Jeżeli potrzebujesz pomocy związanej z BDO, skontaktuj się ze mną za pomocą tego formularza lub zadzwoń.